Składowe siły miedzyzębnej

Linie styku zębów są miejscem geometrycznym punktów oddziaływania zębów jednego elementu przekładni na zęby drugiego elementu, przy czym ogólnie biorąc linie te w czasie pracy przekładni zmieniają okresowo zarówno swą długość, jak i swój kształt oraz swe położenie. Zasadniczo więc w czasie pracy przekładni zmienia się okresowo układ sił międzyzębnych. W wielu rozważaniach zmiany te jednak można całkowicie pominąć, jak to ma na przykład miejsce w rozważaniach nad obciążeniem
łożysk lub nad sprawnością przekładni. W obu tych przypadkach układ sił międzyzębnych można zastąpić silą skupioną, przyłożoną w punkcie, który w odróżnieniu od bieguna zazębienia nazwiemy środkiem uzębienia.

Składowe siły międzyzębnej
 

Wypadkową siłę międzyzębną można rozłożyć na siły składowe. Kierunki składowych można w zasadzie obrać zupełnie dowolnie. Praktycznie wybiera się takie kierunki, które są najwygodniejsze z punktu widzenia rozpatrywanego w danej chwili zagadnienia. Najczęściej korzysta się z następujących składowych siły międzyzębnej (rys. powyżej).

Drukuj